Breaking News

Ruhların Kaçışı (2001)

ruhların kaçışı afiş
Sen to Chihiro no kamikakushi a.k.a Spirited Away

Tür: Animasyon, Macera
Yapım: Japonya
Süre: 125 Dakika

Imdb: 8.6

10 yaşında küçük bir kız olan Chihiro, ailesiyle birlikte bir tünelden geçerken kaybolur ve gizli bir dünyaya girer. Burada ailesi garip bir değişim geçiren Chihiro, kendisini güçlü bir cadı tarafından yönetilen garip bir kasabada bulur. Cadı tarafından dünyaya dönmesi engellenen Chihiro, burada cadının kurbanı olan pek çok garip ruha ve yaratığa rastlar.

Prenses Mononoke'nin yaratıcısı Hayao Miyazaki'nin animasyon şaheseri olan Ruhların Kaçışı, önce 52. Berlin Uluslarası Film Festivali'nde Altın Ayı'yı, ardından 75. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Oscarı'nı kazanmayı başarmış bir yapım. Ayrıca film, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak da kırılması güç bir rekorun sahibi.

Konusu ve karakterleriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan müthiş bir anime. İzlerken birbirinden farklı yaratıcı karakterleri analiz etmek, duygu geçişlerini derinden yaşamak, filmi tekrar izleme isteğini doğurmuştur. Ayrıca izlemek için geç kaldığım filmlerden biri. Daha fazla geç kalmadan izleyin. Bu anime önerimi nasıl buldunuz? İzlediyseniz eğer görüşlerinizi bekliyorum sizlerden.

Yönetmen: Hayao Miyazaki


Fragman


1 yorum:

  1. Ben de severek izledim. Aldığı Oscar'ı hak eden bir anime olduğunu düşünüyorum. :)

    YanıtlayınSil